Hakkımızda

Hakkımızda

 

2005'te ilk temel taşlarını attığımız derneğimiz, yaşadığımız ülkede gençlerimizin kendi kültürleri hakkında bilgi sahibi edinmelerini vede yabancı topluma kendilerini daha iyi tanıtıp, kabullendirmelerini sağlayacağımız düşüncesi ile kurulmuş olup:

 

Belçika'da Anadolu kültürünü yayma, yaşatma ve aşılama sorumluluğu dahilinde, milliyetçi zihniyet ile değil, vatansever zihniyet ile ileriye bakan; ahlaki sınırlar çerçevesinde, kültür ve sanat merkezi olabilecek çalışmalar yapmak. Bu ilke doğrultusunda insanların; dil, din, ırk, renk, mezhep, genel tanımla kimlik ayrışımlarına meydan verecek davranışlarda kesinlikle bulunmamak. Böyle bir amaca hizmet eden, kurum, kuruluş ve şahıslarla ilişkilerine mesafe koyarken, buna karşın ortak paydası Anadolu kültürünü yaşatmak adına çaba gösteren her bir oluşuma, kurum ya da birey bazında yürekten kucak açıp benimseyerek yardımcı olmak, bu çizgiden asla ödün vermeden hizmetler sunmak temel amacımızdır.

 

Bu amacımızın özünü ise paylaşma içgüdüsü oluşturur. Bu bağlam da yaşadığımız toplumun buna çok ihtiyacı olduğunu düşünerek, böyle bir çalışma içerisine girdik.

Keza; bireysel birikintileri, yürek süzgecinden geçirerek toplumla üleşmek duygusunu hazım edebilenlerle başladığımız bu yolda verdiğimiz söz ise:

 

Karşılık beklemeden, yüreğimizi, sevgimizi, bilgimizi, yeteneklerimizi, kültürümüzü yaşatma adına kullanmak ve istekleri doğrultusunda ihtiyacı olanlara sunabilmek.

Bizden sonra da aynı duygularla yol alabilecek yürekli insanlara bayrağı teslim edeceğimiz güne kadarda bunun savunucusu olabilmek.

 

Sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Ne bir annenin başındaki yazmasını kültürümüzün dışında göreceğiz, ne de bir babanın boynundaki puşisini ayrı tutacağız. Bizler birbirini hazmeden bir toplumun fertleriyiz. Paylaşma dedik, çünkü biz paylaşmayı Anadolu'da öğrendik. Alevisi, Sünnisi, Lazı, Çerkezi, Süryanisi, Malakanı, Tatı, Kürdü ve adını zikredemediğimiz en çekirdek topluluklarıyla, Anadolu suyunu içip, Anadolu toprağında başaklara dokunup, çıplak ayakla toprağın kutsallığını iliklerine kadar hissedip, hiç bölünmemiş, hiç ayrımcılık yapmamış, aksine tek bir somunu bile bölüşecek kadar cömert bir toplumun fertleriyiz.

 

Anadolu Sahnesi tüketen bir dernek olmak yerine, eğiten ve üretken olmayı prensip edinerek "Hazıra dağ dayanmaz" atasözünü kenara atmamıştır, bunun kanıtı olarak ta 2005 ten beri sürdürdüğü bağlama derslerine folklor çalışmalarını ekleyip 2006 da da gitar derslerine başlayıp kültürel organizasyonlarda kendi eğittiği öğrencileri sahneye çıkararak gençlerin kendilerine güven duymalarını ve kültürel faaliyetlerin ortasında yer almalarını sağlamıştır. Ayrıca bazı müzik gruplarındaki bağlamacı ya da gitarist eksikleri de bizim öğrencilerimizin sayesinde kapanmıştır, bazı öğrencilerimizde kendi gruplarını kurup bizim ne kadar doğru bir iş yaptığımızın birer canlı örneği olarak onur duymamızı sağlamışlardır.

 

Bize inanıp bizimle yürümek için safımızda yer alan 7 den 70e her ferde yürekten teşekkür ediyoruz. Güveninize layık olmak için her gün bir öncekinden daha çok çaba sarf edeceğimizin sözünü veriyoruz ...

 

 

Ertan Güngör

 

Anadolu Sahnesi Kültür ve Sanat Merkezi Kurucusu ve Genelbaşkanı

Sponsor

Sponsor olmak isteyen bize mail ile iletişime geçebilir.

Copyrigt © 2018 Anadolu Sahnesi ®